Proiect de activitate integrată- înv. Moroianu Doina

Proiect de activitate integrată- înv. Moroianu Doina

Data:…..

Grupa: mijlocie- ,,FLUTURAȘII”

Tema anuală de studiu: ,, Ce și cum vreau să fiu ?”

Tema săptămânii: ,,Meserii, meserii, îndrăgite de copii”

Tema activității integrate:,,Astăzi eu voi fi brutar”

Forma de realizare: -observare- meseria de brutar- vizită la brutărie

-predare cântec- ,,Astăzi noi suntem brutari !”

Activități pe domenii experiențiale: Domeniul Științe- cunoașterea mediului

Domeniul Estetic și Creativ- act. muzicală

Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe, individuală

Tipul activității: însușire de cunoștințe

Dimensiuni ale dezvoltării:

C1. Relații, operații și deducții logice din mediul apropiat;

C2. Curiozitate, inițiativă și interes în învățare;

C3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

Comportamente vizate:

1.2. Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul apropiat;

1.4. Identifică posibile răspunsuri/ soluții la întrebări, situații-problemă și provocări din viața proprie și a colectivului de colegi;

2.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;

2.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat;

3.4. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.

Obiective operaționale: La sfârșitul activității ,,Astăzi eu voi fi brutar”, preșcolarii de grupă mijlocie vor fi capabili:

O1: să identifice toate aspectele meseriei de brutar: costumația, uneltele, materialul de prelucrat, etapele de realizare a pâinii;

O2: să interacționeze cu brutarii adresându-le întrebări referitoare la meseria lor;

O3: să denumească materialele puse la dispoziție, mânuindu-le;

O4: să modeleze cornuri din aluat;

O5: să-și coordoneze mișcările oculo-motorii;

O6: să își însușească textul cântecului propus prin repetiție;

O7: să interpreteze cântecul ,,Astăzi noi suntem brutari” împreună cu colegii de grupă;

O7: să coopereze în realizarea sarcinilor;

O8: să respecte regulile atunci când se află în vizită și în timpul deplasării cu microbuzul;

O9: să participe cu interes la activitate, într-o atmosferă destinsă, plăcută;

O10: să execute mișcările sugerate de textul cântecului.

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, lucrul individual, munca în echipă, instructajul, problematizarea

Resurse materiale: costum de brutar, unelte specifice pentru practicarea acestei meserii, șorțulețe, mănuși, jetoane și cărți despre meserii (la centre), cornuri

Resurse umane: preșcolarii de grupă mijlocie

Evenimentul didacticConținutul științificStrategii didacticeEvaluare
1.Moment organizatoric

-aerisirea sălii de grupă- pregătirea și distribuirea materialului didactic la centre și individual

– aranjarea mobilierului pe grupuri mici

– intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă

conversația 
2. Captarea atenției

-la centrul tematic este o imagine cu un brutar- Ghicitoare :

,,Cu arome îmbietoare

Pâinea rumenă apare;

Din cuptorul dogorit

Cine o scoate mulțumit?”(Brutarul)

Copiii vor spune răspunsul, vor observa brutarul îmbrăcat în costumul specific și vor purta o conversație dirijată despre meseria acestuia. Observând interesul pentru activitatea pe care o desfășoară brutarul îi anunț pe copii că am o surpriză pentru ei, o scrisoare din partea brutarilor din localitate:

,,Dragi copii din grupa mijlocie,

Am înțeles că sunteți niște copii foarte curioși, foarte cuminți și activi. Am aflat că doriți să aflați tot timpul lucruri noi. De aceea ne-am gândit să vă invităm la brutărie să ne cunoaștem mai bine și să aflați mai multe despre meseria de brutar !

Vă așteptăm cu drag,

Brutarii”

Reactualizăm regulile deplasării civilizate cu microbuzul școlar și regulile de comportare civilizată în timpul desfășurării unei vizite. Pe lângă acestea trebuie să se respecte și regulile de igienă specifice brutăriei, având în vedere că se vor afla într-un loc în care se realizează produse alimentare.

ObservațiaConversația

Instructajul

Observarea sistematică
3. Anunțarea temei și a obiectivelor urmăriteAm ajuns la brutărie. Se prezintă copiilor tema ,,Astăzi eu voi fi brutar!” și obiectivele propuse, pe înțelesul lor ,,Vom face o vizită la brutăria din sat unde vom afla lucruri noi despre activitatea brutarilor, despre costumația lor de muncă, despre importanța muncii lor. Vom face și noi cornuri, iar la întoarcere vom învăța un cântecel despre meseria de brutar”ConversațiaExplicațiaObservarea comportamentului copiilor
4. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării

Brutarul le prezintă copiilor-costumul în care este obligatoriu să își desfășoare activitatea: boneta, salopeta, mănuși

– uneltele: malaxorul, masa de lucru, forme de copt, cuptorul

– materia primă: făină, apă, sare, drojdie= aluat

– etapele de lucru: prepararea aluatului, dospirea, așezarea în forme, introducerea în cuptor, coacerea

– drumul pâinii la magazin se face în lădițe, apoi ajunge pe masa tuturor cetățenilor

– Brutarul le va arăta copiilor și cum se fac cornurile, apoi le va da și lor aluat, ei vor avea déjà șorțulețe și mănuși, invitându-i să facă și ei cornuri. Vor fi ajutați și îndrumați de brutari și de educatoare pe tot parcursul activității. Apoi sunt introduse în cuptor la copt. Până se coc, copiii interacționează cu brutarii, repetând și fixând lucrurile aflate.

ObservațiaConversația

Explicația

Demonstrația

Problematizarea

Observarea comportamentului copiilorAprecieri verbale

Aprecieri verbale

5. Obținerea performanței

Copiii sunt încântați de ceea ce au aflat, au exersat, au observat și au învățat despre meseria de brutar. Urmează servirea cornurilor facute chiar de ei (sau ajutați).La întoarcerea în sala de grupă le voi propune să învățăm cântecul ,,Astăzi noi suntem brutari”.

Vom învăța cântecul urmând toate etapele : interpretarea model a educatoarei, încălzirea corzilor vocale prin exerciții specifice (melodice și ritmice), interpretarea cântecului pe fragmente, identificarea cuvintelor/ expresiilor necunoscute și explicarea lor, identificarea mesajului cântecului, înterpretarea integrală, pe fragmente, individuală, interpretare cu toată grupa.

,,Astăzi noi suntem brutari

Facem pâini rotunde, mari.

Făină, drojdie, apă și sare

Punem în covata mare.

Mânecile suflecăm

Și aluatul frământăm.

Pâinea încet o să dospească

Lângă foc, mare să crească.

Coacem pâinea în cuptor

Să o servim tuturor.

Scoatem pâinea pe lopată

Când e rumenă și coaptă.”

ConversațiaDemonstrația

Exercițiul

Explicația

Exercițiul

Observarea comportamentului copiilorAprecieri verbale
6. Încheierea activitățiiPrezentarea activității pe momente și înterpretarea cântecului învățat. Aprecieri colectiveAcordare de recompense

Proiect-de-activitate-integrată-înv.-Moroianu-Doina.docx ()

Autor: Moroianu Doina

Autor: Moroianu Doina

Învățătoare cu o vechime la catedră de 31 ani.

Scroll to Top
Copy link